ÇOCUKLUĞUM RENGARENK

ÇOCUKLUĞUM RENGARENK

İnsanın kendini en özgür hissettiği alanlardan biridir resim…Önünüzde bomboş bembeyaz bir kağıt,istediğiniz renkte kalemler ve kimsenin müdahil olamadığı hayal dünyanız.Bu üçlü bir kağıtta buluşunca harikalar çıkar ortaya.

‘Taşırmadan yap’  ‘kenarlara dikkat et’  ‘gökyüzü pembe mi olur aaa mavi çiz’   ‘Kalemi düzgün tut’ gibi gibi söylemlerden uzak  durun ne olur. Hayatlarında o kadar çok sınır ve tabular var ki bırakın kağıtların üzerinde istedikleri gibi dolaşsınlar, istedikleri renkleri kullansınlar, taşırsınlar, dağınık çalışsınlar ama renkleri sevsinler.Çizmeyi sevsinler,hayal kurmayı sevsinler…

 

 

Bu bölümde tavsiye edeceğimiz etkinlikleri istemezlerse yapmasınlar. Bizimki sadece rehber olarak sizlerin eşli etme serüveninizde  farklı deneyimler yaşayabilmeniz için önerilerde bulunmak. Derdimiz  öğretmek değil,oynamak ve keyif almak…bu yolculukta öğrenmesi ise keyif alırsa daha mümkün.

Bu arada  farkındalık içerisinde aşamalı metot tercih ederseniz amacınız öğretmek olmasa da zamanla öğrenebildiklerine şaşıracaksınız. Ne demek aşamalı metot? Yani ‘mavi’ renk çocuğa tanıtılacaksa genelde mavi olan birçok malzeme kullanılmalı. Mavi çiçek, mavi araba, mavi kalem vb… Ve haftalara hatta gelişim hızına göre aya yayabilirsiniz. Yani öğretilen renge bir hafta boyunca değişik zamanlarda değişik aktivitelerle dikkat çekebilirsiniz. Tek renk üzerinden çeşitli malzemeler sunabilirsiniz. Bu malzemelerin farklı dokularda, ağırlıklarda, şekillerde olması önemlidir. “Bu şekilde,  çocuğa verdiğimiz mesajda mavi rengini nesneye dönüştürme de vardır. Şayet maviyle değilde mavi haftasında her rengi kullanmak istiyorsa kesinlikle gergin ve kaygılı bir şekilde  yaklaşmayalım.Aksine  tamam istediğin rengi kullan diyerek mavi rengi erteleyelim. Etkinliklerimiz aylara göre değil yaşlara göre ayrılmıştır. Dolayısıyla şayet gelişim dönemimizin üstünde özelliklere sahipse çocuğumuz o zaman bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram has returned invalid data.